16 березня 2018 року в МВЦ «Український Дім» Асоціація адвокатів України провела І Судовий форум, участь в якому у форматі відкритої дискусії взяли судді, адвокати та представники бізнесу. Головною темою форуму стала реформа судової системи, зокрема, дієвість, недоліки та особливості застосування оновлених процесуальних кодексів, які набули чинності в грудні минулого року, підбиття перших підсумків роботи оновлених судів.
В обговоренні актуальних питань судової реформи взяли участь народний депутат України, судді Верховного суду, апеляційних та судів першої інстанції, члени ради в питаннях судової реформи, правники та представники адвокатської спільноти, науковці, представники бізнесу. Учасників форуму привітала Президент Асоціації адвокатів України, керуючий партнер Адвокатської компанії «Маршаллєр і партнери» Зоя Ярош.
В ході першої сесії були розглянуті питання особливостей судової реформи зі сторони суддів, формат сесії передбачав обмін думками між адвокатами та суддями, серед яких були суддя Великої Палати ВС, суддя ВС, секретар Пленуму ВС, судді районних судів першої інстанції, адміністративних та господарських судів. Крім того, зі своєю доповіддю виступив народний депутат України, заступник Голови Комітету ВРУ з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин.
Підбиваючи підсумки першої панелі учасники визначили такі основні здобутки та прорахунки судової реформи.
Здобутки:
- відкритість суддівської професії, оскільки прийшли люди з різним професійним досвідом і світосприйняттям;
- монополія адвокатури має підвищити стандарти представництва;
- впровадження нових технологій та становлення електронного суду.
Прорахунки:
- підвішеність переходу – незрозумілі часові межі для судової реформи, через що суспільство перебуває у постійній напрузі та очікуванні нових реформ;
- процесуальні міни від старих кодексів;
- гіпертрофоване сприйняття громадськістю своєї участі без будь-якої відповідальності.
Очікування на майбутнє вже після проведеної судової реформи:
- посилення адвокатури, що має відбутися з прийняттям нового закону про адвокатуру та адвокатську діяльність, яке проявиться щонайменше у додаткових гарантіях адвокатської діяльності;
- оновлення процедур банкрутства;
- збільшення суспільної підтримки, що буде можливе за умови, коли всі об’єднаються задля правильної інформаційної політики та зменшення напруги з суддів.
Під час другої панелі експерти розповідали про ті проблеми, з якими вони зіштовхнулися під час застосування оновлених кодексів; з іншого боку, були запрошені судді, які вже коментували своє бачення вирішення таких проблем.