Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 20.03.2020 року, з метою запобігання поширення гострої распіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, у Києві було встановлено режим надзвичайної ситуації регіонального рівня. Також відповідним актом утворено спеціальну комісію з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру регіонального рівня в місті Києві.
Наступного дня, 21 квітня, Постійна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій затвердила Протокол №16 «Про запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та введення додаткових обмежувальних заходів на території міста Києва». Низка заходів, розглянутих комісією, обговорювалась для забезпечення виконання постанови КМУ від 11 березня 2020 року №11 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», якою встановлено обмеження користування пасажирами транспортними засобами загального користування та заборона перевезення пасажирів метрополітенами мм. Києва, Харкова і Дніпра.
До заходів, затверджених Протоколом, належать, зокрема, такі.
1. Транспорт
Посилюється обмеження щодо користування Київським міським наземним транспортом (трамвай, тролейбус, автобус), яке від 00:00 год. 23 березня 2020 року буде здійснюватись виключно за спеціальними квитками.
На органи державної влади та місцевого самоврядування (зокрема Київську міську державну адміністрацію та районні в місті Києві державні адміністрації), покладено обов’язок надати Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради пропозиції щодо необхідної кількості спеціальних квитків для перевезення у міському наземному транспорті їхніх працівників. Відповідні квитки також будуть видані за зверненнями керівників підприємств, установ, організацій, які забезпечують життєдіяльність країни та міста Києва.
Перевезення здійснюватиметься за окремо визначеними маршрутами, за наявності у пасажира квитка, посвідчення особи та засобу індивідуального захисту. Перевірка наявності у осіб зазначеного буде здійснюватись представниками поліції та «Муніципальної варти», яких повинно бути не менше двох осіб у кожній одиниці наземного транспорту.
2. Перебування на вулицях та у приміщенях
Тепер в приміщеннях продуктових магазинів та аптек дозволено перебувати з розрахунку одна особа на 10 м2. Керівникам нагадують про обов’язок забезпечити заходи щодо дотримання санітарних норм.
Буде проведено інформаційну та роз’яснювальну роботу щодо заборони користування дитячими та спортивними майданчиками в парках, скверах та на прибудинкових територіях. Це повинні забезпечити районні в місті Києві державні адміністрації, ГУ Національної поліції України у м. Києві та комунальне об’єднання «Київзеленбуд».
Із державного бюджету виділено цільові кошти у розмірі 23 млн гривень на проведення заходів з проведення дезінфекції житлових багатоквартирних будинків.
Комісія наголошує, що необхідно посилити контроль за дотриманням обмежувальних заходів на території Києва згідно вимог чинного законодавства. Національній поліції і «Муніципальній варті» доручили забезпечити громадській порядок та виконання обмежувальних заходів на території міста, а поліції – ще й окремо на зупинках громадського транспорту.
3. Охорона здоров’я
Госпітальна база повинна бути забезпечена КМДА із розрахунку 1000 осіб.
Державна установа «Київський міський лабораторний центр МОЗ України» проводитиме епідеміологічне розслідування причин і умов виникнення кожного випадку захворювання на коронавірус COVID -19.
Окремо наголошується важливість своєчасного виявлення, обстеження та ізоляції осіб, які перебували в контакті із хворими, у яких лабораторно підтверджено випадок захворювання на COVID-19. Ефективного результату планується досягнути спільними зусиллями ДУ Київського МЛЦ МОЗ України, Департаменту охорони здоров’я Київської міської державної адміністрації, районних в місті Києві державних адміністрацій та ГУ Національної поліції України в місті Києві.
Нагадаємо, що відповідно до КУпАП, порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними захворюваннями, тягне за собою накладення штрафу на громадян – 1000-2000 н.м.д.г. (17 000 – 34 000 грн), на посадових осіб – 2000-10000 н.м.д.г. (34 000 – 170 000 грн).
До того ж, змінилися норми стосовно кримінальної відповідальності. Так, за порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, карається штрафом (1000-3000 н.м.д.г.) або арештом (до 6 міс.), або обмеженням волі (до 3 р.), або позбавленням волі (до 3 р.). У випадку, якщо такі самі діяння спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки покаранням буде позбавлення волі (5-8 років).