У зв’язку з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19, яку Всесвітня органіація охорони здоров’я визнала пандемією, Кабінетом Міністрів України запроваджено карантинні заходи з метою протидії поширенню хвороби. Низка таких заходів спрямована на призупинення або обмеження діяльності деяких суб’єктів господарювання.
Відповідно, 17 березня 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)», спрямований на підтримку платників податків в період цієї надзвичайної ситуації.
Які зміни прийнято?
1. Визначено три групи платників, які звільняються від сплати ЄСВ за період з 01 до 31 березня та з 01 до 30 квітня:
- фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
- особи, які провадять незалежну професійну діяльність (наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності);
- члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.
Тим не менш, такі особи можуть прийняти рішення про сплату єдиного внеску за визначені періоди у звичайному порядку. У такому разі, інформація про сплачені суми зазначається у звітності про нарахування єдиного внеску, за звітний період, визначений для таких осіб цим Законом.
2. Обов’язкове застосування РРО платниками єдиного податку II-IV груп відкладається на три місяці. Якщо обсяг доходу платника протягом календарного року не перевищує 1 млн гривень, реєстратори не застосовуватимуться до 01 січня 2021 року, незалежно від виду провадженої діяльності. Виняток становлять тільки особи, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту та реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення. Раніше до цієї категорії входило і надання платних послуг у сфері охорони здоров’я, проте новим Законом дане положення прибрано.
До 1 квітня 2021 року не застосовують РРО ті ж платники, окрім тих, які здійснюють види діяльності, перелічені у п. 61 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.
Отже, загальне застосування РРО здійснюватиметься з 01.04.2021.
3. Не застосовуватимуться штрафні санкції за переважну більшість порушень податкового законодавства, вчинених протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року.
Змінами передбачено лише 4 випадки, за яких відповідальність у вигляді санкцій зберігається незмінною:
- порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема, страхування додаткової пенсії;
- порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати;
- відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
- порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах які застосовуються на загальних підставах.
Також за вказаний період платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
Додамо, що не застосовуватимуться і санкції за такі порушення стосовно сплати ЄСВ за період з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року, як:
- несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
- неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);
- несвоєчасне подання звітності, передбаченої цим Законом, до податкових органів.
Платникам ЄСВ не нараховується пеня за період з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню відповідно.
4. Встановлено мораторій на на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня по 31 травня 2020 року.
Виняток для проведення позапланової документальної перевірки, становить підстава, вказана у пп. 78.1.8 пунту 78.1 статті 78 ПКУ: платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, та/або з від’ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень. Така перевірка проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від’ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
До 30 березня буде оновлено план-графік щодо перевірок, які мали розпочатися у періоді з 18 березня по 31 травня 2020 року. Ті, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються на період до 31 травня 2020 року. Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.
Щодо ЄСВ, то мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску діятиме з 18 березня по 18 травня 2020 року. Незавершені перевірки зупиняються до 18 травня.
5. На період з 18 березня по 31 травня 2020 року зупиняється перебіг строків давності для проведення перевірок та визначення суми грошового зобов’язання контролюючим органом, передбачених статтею 102 ПКУ.
7. Подовжено термін подання річної декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік – до 1 липня 2020 року (окрім випадків, коли відповідно до норм податкового законодавства таку декларацію може бути подано пізніше).
Граничний строк сплати фізичною особою суми податкового зобов’язання, вказаної в декларації, – 1 жовтня 2020 року.
8. Плата за землю не нараховується та не сплачується за період з 1 березня по 30 квітня 2020 року (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності.
Також юридичні особи мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відображено зміни податкового зобов’язання із сплати плати за землю за відповідні місяці. Для фізичних ж осіб перерахунок здійснюється ДПС автоматично.
9. З 1 березня по 30 квітня 2020 року звільнено від оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Як і у випадку з податком на землю, юридичні особи мають право подати уточнюючу податкову декларацію, а для фізичних осіб перерахунок здійснюється ДПС автоматично.
10. Зміни стосуються і споживчого кредитування: споживач звільняється від відповідальності у разі прострочення виконання зобов’язання у період з 01 березня 2020 року по 30 квітня 2020 року за договором про споживчий кредит (в тому числі, прострочення споживачем у даний період виконання зобов’язань зі сплати платежів).
Також, у разі прострочення, споживач звільняється від обов’язків сплачувати кредитодавцю неустойку (штраф, пеню) та інші платежі, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) споживачем зобов’язання за таким договором.
Важливим є те, що дана норма поширюються у тому числі на ті кредити, які не підпадають під сферу дії ЗУ «Про споживче кредитування» (згідно ч.2 ст.3 даного Закону).
11. Виплати допомоги за підстав, що виникли у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19). Статтю ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо надання допомоги по тимчасовій непрацездатності доповнено умовою перебування в спеціалізованих закладах охорони здоров’я, а також й на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій.
Така допомога виплачується Фондом застрахованим особам у розмірі 50 відсотків середньої заробітної плати (незалежно від страхового стажу), починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності.