У житті кожної людини можуть виникати неприємні ситуації, коли ми змушені звертатися до тих чи інших органів, які в силу своїх повноважень повинні нас захистити.
Нещодавно одна з моїх знайомих розповіла мені дуже прикру історію, яка трапилася з нею. Повертаючись у вечірній час додому, зайшовши до свого під’їзду, який як завжди не освітлювався, до неї підійшов невідомий та, використовуючи грубу чоловічу силу, відібрав її сумочку і зник. Потрапивши в таку ситуацію, моя знайома, будучи юристом, фахівцем у галузі корпоративного права, займаючись тривалий час господарськими спорами, не відразу змогла зрозуміти, що їй робити та до кого звернутись за допомогою.
Звичайно, що кожний адвокат, який у своїй повсякденній діяльності займається кримінальним правом, без будь-яких роздумів одразу знайшов би вихід з даної ситуації.
Поряд з цим дана подія, в якій правознавець з багаторічним досвідом роботи в іншій галузі права, не змогла знайти виходу із ситуації, в якій вона опинилася, наштовхнула мене на думку, що кожен юрист чи адвокат не може обійняти неосяжне. Тобто в деяких випадках, будучи висококваліфікованим фахівцем в інших галузях юриспруденції, не пов’язаних із кримінальним правом, не можеш знайти правильного рішення і захистити себе та свої права.
Подаючи заяву про злочин до органів внутрішніх справ, у ній необхідно викласти всі відомі обставини та факти про вчинені злочинні дії, які відбулися щодо вас, а також всю наявну інформацію про особу, яка їх вчинила, в разі наявності такої інформації, її прикмети та відомості про можливо причетних до цього осіб, зазначити свідків події та наслідки, до яких призвели дані протиправні дії, в тому числі й розмір завданих матеріальних збитків.
Таким чином, відповідно до ст. 97 Кримінально-процесуального кодексу України органи міліції зобов’язані прийняти рішення за заявою чи повідомленням про злочин протягом 3-х днів або ж за необхідності провести дослідчу перевірку за викладеними у заяві фактами, за результатами якої в 10-денний строк прийняти одне з трьох процесуальних рішень, а саме:
- порушити кримінальну справу у разі достатніх для цього приводів та підстав;
- відмовити в порушенні кримінальної справи;
- направити таку заяву чи повідомлення за належністю.
При подачі такої заяви важливо відразу записати собі її реєстраційний номер, для того щоб у подальшому можна було оперативно дізнатися інформацію про особу співробітника міліції, в провадженні якого знаходиться ваша заява, а також про результати її розгляду та прийняте рішення.
Крім того, не завжди працівники органів внутрішніх справ належним чином ставляться до виконання своїх службових обов’язків. Дослідчі перевірки проводяться поверхово та, як наслідок, останніми приймаються рішення, що суперечать чинному законодавству, прийняті передчасно без з’ясування всіх обставин тих чи інших подій та не пов’язані з реальним поновленням порушеного громадського порядку чи прав громадян. У деяких випадках це зумовлено втручанням так званих «потусторонніх сил», а саме «кума, брата чи свата», які намагаються допомогти злочинцям уникнути відповідальності. Проте з ними можна та потрібно боротися всіма передбаченими законом способами.
Частими є випадки, у яких громадяни, отримавши копію постанови про відмову в порушенні кримінальної справи, вважають, що дане рішення є остаточним і що більше нічого не можна вдіяти. Вважають, що з «кумом чи сватом» вони не зможуть впоратися, розчаровуються та не вірять в можливість законного вирішення того чи іншого питання. При цьому продовжують зазнавати матеріальних і моральних збитків від злочинних посягань третіх осіб, які можуть виражатися у тривалому лікуванні від отриманих тілесних ушкоджень, відновленні втраченої власності тощо.
Однак чинним законодавством України передбачено можливість оскарження незаконних рішень органів внутрішніх справ до органів прокуратури або суду, і таку скаргу може подати як сама особа, інтересів якої вона стосується, так і її представник. Інакше кажучи, простою мовою «на кожну силу є інша сила».
Так, у скарзі на постанову про відмову в порушенні кримінальної справи необхідно викласти всі відомі факти та обставин події, на які посилається потерпілий, які, в свою чергу, не були належним чином перевірені співробітниками міліції, внаслідок чого й було прийнято незаконне рішення про відмову в порушенні кримінальної справи.
За результатами розгляду такої скарги, в 10-денний строк, у разі безпідставної відмови в порушенні кримінальної справи прокурор своєю постановою може скасувати постанову, а матеріали перевірки направити на додаткову перевірку з наданням письмових вказівок чи без них щодо обсягу та повноти проведення необхідних перевірочних дій. Або ж відразу порушити кримінальну справу, тим самим сприяти у становленні законності та прийнятті законного рішення за заявою громадянина.
Так, тільки в столиці щодня реєструються сотні заяв та повідомлень про таємне чи відкрите викрадення майна третіми особами. Дедалі більше громадян зазнають протиправних, злочинних посягань на особисту безпеку, життя та здоров’я, майно, що перебуває у їх власності, а також на інші права, свободи та законні інтереси. Внаслідок таких дій люди зазнають чималих втрат, як фізичних, пов’язаних із нанесенням шкоди здоров’ю, так і матеріальних, які є наслідком витрат на лікування та відновлення майна.
Зокрема, частими є випадки, коли жінка чи дівчина, йдучи по вулиці та розмовляючи по мобільному телефону, може зіткнутися з тим, що невідомий молодик вихоплює у неї телефон і відразу намагається зникнути за найближчим рогом вулиці або ж, вибравши слушний момент у відсутності інших осіб, намагається відібрати жіночу сумочку. Нерідкими є випадки, коли у громадському транспорті ви виявляєте пошкодженою свою сумку та як наслідок зникнення гаманця чи того ж таки мобільного телефону. Також трапляється чимало випадків, коли працівники чи власники підприємств, прийшовши до свого офісного чи виробничого приміщення, виявляють відсутність того чи іншого майна, яке було викрадено в нічний час доби. Усі ці дії є злочином, і відповідно, є процедура реагування.
У таких випадках людина відразу впадає у відчай і внаслідок своєї необізнаності та розгубленості не розуміє, що їй робити. Виникає ситуація, яку можна охарактеризувати народним висловом «що робити та куди бігти».
Одним із суб’єктів органів державної влади, на який покладено обов’язок щодо забезпечення безпеки громадян та громадського порядку, сприяння у становленні законності в суспільстві, є органи внутрішніх страв – міліція.
Кожна людина має право на звернення до органів міліції з письмовою чи усною заявою про вчинення злочину для забезпечення громадського порядку, захисту свого життя та здоров’я, а також майна від злочинних посягань інших осіб.
ВИСНОВОК:
Отже, правильне оформлення заяви про злочин та, в разі необхідності, вчасне подання обґрунтованої скарги на постанову про відмову в порушенні кримінальної справи сприяє належному з’ясуванню всіх обставин події та прийняттю законного рішення. Саме таким чином можливо забезпечити свою особисту безпеку, захистити власність від злочинних посягань третіх осіб та повернути собі втрачене майно, а винні у вчиненні злочинних дій особи понесуть встановлену законодавством кримінальну відповідальність.
Статтю опубліковано на порталі “ЛІГА ЗАКОН”
Полинько Олександр,
адвокат, керівник практики кримінального права
АК «Маршаллєр і партнери»
www.marshaller.com.ua
[ratings id="830"]