30 березня Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)», яким запроваджено низку нововведень.
Податкове законодавство
- Змінено групи платників єдиного податку у частині річного обсягу доходів.
Тепер суб’єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, належать до:
- першої групи – коли обсяг доходу протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень;
- другої групи – коли обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень;
- третьої групи – коли обсяг доходу не перевищує 7000000 гривень.
- Тимчасово, до 30 червня 2020 року забороняється проведення органами державного нагляду планових заходів із здійснення державного нагляду у сфері господарської діяльності. Винятки становлять контроль:
- за діяльністю суб’єктів господарювання, які відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику;
- у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
- у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення
- Не застосовуватимуться санкції за порушення стосовно сплати ЄСВ за період з 1 по 31 березня, з 1 квітня по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2020 року.
Також платникам ЄСВ не нараховується пеня за відповідний період, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню відповідно.
До того ж, тимчасово, на період до 31 травня 2020 року (включно), зупиняється встановлений строк розгляду скарг платників податків єдиного внеску, що надійшли/надійдуть до 31 травня 2020 року та/або які не розглянуті станом на 18 березня 2020 року.
- До податкової знижки за результатами 2020 року включатимуться кошти, які протягом карантину були застосовані для запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби, лікування інфікованих осіб, та оптимізації роботи сектору охорони здоров’я в Україні.
До прикладу, кошти або вартість лікарських засобів для надання медичної допомоги хворим, дезінфекційних засобів і антисептиків, засобів індивідуального захисту, а також вартість необхідних заходів для скринінгу хворих та проведення лабораторних досліджень, розхідних матеріалів для інфекційних відділень.
Також сюди відносяться добровільно перераховані кошти для:
- громадських об’єднань
- благодійних організацій
- МОЗ
- інших центральних органів виконавчої влади, які реалізують державну політику у сферах санітарного та епідемічного благополуччя населення, контролю якості та безпеки лікарських засобів, протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань
- особи, уповноваженій на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я.
Така сума включається до податкової знижки у повному обсязі без урахування обмежень, визначених статтею 166 Податкового кодексу.
- Звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України (та/або операції з постачання на митній території України) товарів необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
До таких товарів, поміж іншого, належать лікарські засоби, медичні вироби та медичне обладнання.
Норма застосовується до операцій, здійснених починаючи з 17 березня 2020 року і діятиме на весь період карантину.
- Зміни визначення фінансового результату до оподаткування податком на прибуток підприємств для
*закладів охорони здоров’я державної та/або комунальної власності
*особи, уповноваженої на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я
Таким чином, фінансовий результат:
- зменшується на суму доходів, внаслідок отримання ними коштів або товарів які протягом карантину були застосовані для запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби, лікування інфікованих осіб, та оптимізації роботи сектору охорони здоров’я в Україні (лікарські засоби для надання медичної допомоги хворим, дезінфекційні засоби і антисептики, засоби індивідуального захисту, а також вартість необхідних заходів для скринінгу хворих та проведення лабораторних досліджень, розхідних матеріалів для інфекційних відділень тощо).
- збільшується на суму витрат, внаслідок використання ними коштів або товарів, зазначених вище.
- Особливості здійснення діяльності для виробників дезінфеційних засобів.
Якщо ви спеціалізуєтесь на виробництві дезінфекційних засобів, особливу увагу радимо приділити нововведенній статті 29-1 підрозділу 5 Перехідних положень ПКУ. Цією тимчасовою нормою врегульовано новий порядок діяльності таких суб’єктів господарювання (зокрема вимоги щодо лічильного обладнання та порядку обліку обсягів денатурованого етилового спирту).
Тимчасово до 31 травня 2020 року, надано дозвіл на відвантаження спирту етилового з акцизного складу виробників спирту виробникам лікарських засобів та виробникам продукції хімічного і технічного призначення.
На цей же період акцизний податок справляється за ставкою 0 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту із спирту етилового, який використовується для виробництва дезінфекційних засобів.
Варто зазначити, що ВРУ тимчасово дозволила виробництво та використання дезінфекційних засобів без їх державної реєстрації у встановленому законодавством порядку за умови відсутності у такому дезінфекційному засобі діючих речовин, небезпечних для здоров’я людини.
- Плата за землю не нараховується та не сплачується за період з 1 березня по 31 березня 2020 року (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності.
Нагадаємо, що Законом 533-IX від 17 березня 2020 року Верховна Рада України скасувала плату за землю на період до 30 квітня, проте новий Закон зменшує цей період на місяць, обмежуючись 31 березня.
- Об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в період з 1 березня по 30 квітня 2020 року.
Так само як і плату за землю, Законом 533-IX від 17 березня 2020 року Верховна Рада України зняла відповідний податок на період до 30 квітня.
- Органам місцевого самоврядування у 2020 році надано право приймати рішення про внесення змін до прийнятого, рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів щодо зменшення ставок єдиного податку.
- На період до 31 травня 2020 року, зупиняється перебіг строків оскарження рішень контролюючих органів (в частині процедури адміністративного оскарження), щодо скарг платників податків, що надійшли (надійдуть) до 31 травня 2020 року та/або які не розглянуті станом на 18 березня 2020 року.
Виключення становлять скарги щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від’ємного значення з податку на додану вартість.
- На період карантину звільняються від сплати ввізного мита товари (в тому числі лікарські засоби, медичні вироби, медичне обладнання), необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
Цивільне законодавство
- Забороняється підвищення процентної ставки за кредитним договором в період здійснення в Україні заходів щодо запобігання виникнення, поширення і розповсюдження епідемій, пандемій, зокрема коронавірусної хвороби (COVID-19).
- Наймач звільняється від плати за користування майном відповідно до частини шостої статті 762 ЦК (звільнення від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які Наймач не відповідає). Норма діє з моменту установлення карантину і до його завершення в установленому законом порядку.
Трудове законодавство
- Обов’язок працівника підлягати внутрішньому трудовому розпорядку виключено з переліку ознак трудового договору.
- Введено обов’язкову письмову форму для укладення трудового договору про дистанційну (надомну) роботу.
- Введенно поняття «гнучкий режим робочого часу» та «дистанційна робота».
Гнучкий режим визначають як це форму організації праці, якою допускається встановлення режиму роботи, що є відмінним від визначеного правилами внутрішнього трудового розпорядку, за умови дотримання встановленої денної, тижневої чи на певний обліковий період (два тижні, місяць тощо) норми тривалості робочого часу.
Такий режим може передбачати фіксований час, змінний час та час перерви для відпочинку і харчування.
При дистанційній (надомній) роботі працівники розподіляють робочий час на свій розсуд, на них не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку, якщо інше не передбачено у трудовому договорі. При цьому, якщо працівник і роботодавець письмово не домовились про інше, дистанційна (надомна) робота передбачає оплату праці в повному обсязі та в строки, визначені діючим трудовим договором.
На час пандемії умова про дистанційну роботу та гнучкий режим може бути встановлена наказом власника, без укладення трудового договору про надомну роботу та незалежно від того чи умови такого режиму обговорювались при прийнятті працівника на посаду.
- Збільшено розмір додаткових доплат до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на коронавірусну хворобу (COVID-19) – тепер розмір доплати становить до 300 відсотків заробітної плати на період виконання заходів.
- Допомога по частковому безробіттю тепер надається і у випадку , коли зупинення (скорочення) виробництва та тривалості робочого часу працівників є вимушеним, оскільки роботодавцем вживаються заходи щодо профілактики та запобігання поширенню епідемії на виконання відповідного рішення місцевої державної адміністрації.
- Введено окремо статтю щодо допомоги по частковому безробіттю на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України.
Допомога по безробіттю призначається з першого дня надання статусу безробітного.
Судовий процес
Процесульані кодекси доповнились нормами, які спрямовані на реалізацію політики держави у здійсненні заходів, спрямованих на запобігання поширення коронавірусу COVID-2019.
- В цивільному, адміністративному і господарському процесах учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, підтвердження особи учасника справи здійснюється шляхом накладення електронного підпису. Також, процесуальні строки продовжуються на строк дії карантину. При цьому, строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк карантину.
- Статті КПК, ГПК, ЦПК щодо гласності і відкритості судового провадження доповнились положенням, що суд (або слідчий суддя в КПК) може прийняти рішення про обмеження доступу осіб, які не є учасниками судового процесу, в судове засідання під час карантину, якщо участь в судовому засіданні становитеме загрозу життю чи здоров’ю особи.
Адміністративні правопорушення
Встановлено межі штрафу за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, а також знижок, націнок, доплат до них – 100 н.м.д.г. для громадян і 150 н.м.д.г. для посадових осіб.
Більше того, такі дії, вчинені під час карантину щодо товарів протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню епідемій, пандемій, у тому числі поширенню короновірусної хвороби (COVID-2019) та/або товарів, що мають істотну соціальну значущість, якщо ціна перевищила у 1,2 рази рівень ціни визначений Кабінетом Міністрів України на такий товар – тягнуть за собою значно більшу санкцію: 200-250 н.м.д.г. для громадян і 250-300 н.м.д.г. для посадових осіб.
Загальні збори учасників
Норми багатьох законів щодо строків проведення річних загальні зборів учасників не застосовуються у 2020 році. Це стосується акціонерних товариств, корпоративного фонду, кредитних спілок і товариств, які є емітентами цінних паперів.
Річні загальні збори за результатами 2019 фінансового року мають бути проведені у строк не пізніше трьох місяців після дати завершення карантину.
Подача звітності
Звільнено від відповідальності за порушення строків оприлюднення фінансової звітності за 2019 рік або консолідованої фінансової звітності за 2019 рік разом з аудиторським звітом, у разі якщо така звітність буде оприлюднена у період дії карантину (або протягом 90 календарних днів з дня, наступного за днем його завершення).
Щодо банківської звітності, то строки оприлюднення річної фінансової звітності, річної консолідованої фінансової звітності банку разом із аудиторським звітом за 2019 рік не застосовуються у 2020 році. Така звітність може бути оприлюднена банками до 30 квітня 2020 року. Звітність банківської групи може бути оприлюднена відповідальною особою банківської групи до 1 червня 2020 року, а після зазначеної дати оприлюднюється протягом 30 робочих днів після оприлюднення річної фінансової звітності, річної консолідованої фінансової звітності банку разом із аудиторським звітом за 2019 рік.